Anketa
V Sokolské ulici v Oseku v parku u objektu bývalé Jepy stojí korintský sloup, který pochází patrně z počátku 18. století a je zapsaný na seznamu památek. Vzhledem ke ztrátě sochy Panny Marie je v současnosti sloup pouze smutným torzem. Pro rekonstrukci barokní památky je nezbytné pro vést kopii plastiky podle dochované dobové fotografie.
Obracíme se proto s prosbou o pomoc nejen na sběratele starých fotografií Oseka, ale i na ostatní občany, zda nemají dobové fotografie sloupu, které by nám mohly pomoci při jeho restaurování.
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
Jezeří znovu ohrožují trhliny
Zámek Jezeří v severních Čechách by znovu mohly ohrozit trhliny na okolních svazích a nové sesuvy půdy. Historická památka se tyčí jako torzo nad lomem Československé armády. Zámek ohlodává těžba a tak mu - podobně jako okolním kopcům - může hrozit sesun do údolí. Jezeří doposud podpírá okolní park, viditelné rýhy v zemi ale stále více ohrožují jeho stabilitu. Těžaři však tvrdí, že území kolem lomu kontrolují a obavy jsou zbytečné.
„To je ohromná trhlina, to se utrhne celé," místostarosta nedalekého Horního Jiřetína Vladimír Buřt ukazuje praskliny na svazích v okolí zámku. Těžební stroje se zastavily těsně pod jeho parkem. Památku zatím chrání uhelné limity a bezprostřední zbourání mu nehrozí.
Stroje se ale podle Buřta zakousávají stále více do kopců a narušují stabilitu území: „Já to tady sleduji s velkými obavami pravidelně, může se to stát kdykoli."
Velké trhliny na zasněžených kopcích jsou vidět i z dálky. Vypadá to, jakoby se celý horský masiv, táhnoucí se od Chomutova směrem k Litvínovu nakláněl do vydlabaného lomu.
Liběna Novotná ze společnosti Czech Coal, dolující v oblasti uhlí, ale ujišťuje, že je vše bezpečné a těžaři území kontrolují. Přesto podle místostarosty Buřta ještě v září těžaři žádali Jiřetín o povolení kácet stromy na místech, kde by mohlo dojít k největším sesuvům půdy.
Ohrožená cesta
K zámku vede jediná přístupová cesta. Po ní letos vystoupalo více než dvacet tisíc návštěvníků, což je o polovinu více lidí než vloni. Jezeří je tak velkou turistickou atrakcí. Paradoxně také proto, že návštěvníci nemohou odtrhnout oči od obrovské těžební jámy pod zámkem.
„Mně se i zdálky Jezeří moc líbí a přeji si, aby zůstalo - i ty Černice," říká mladá žena, která s přítelem navštívila Jezeří poprvé. Také ona se bojí, že by některá z budoucích vlád povolila další těžbu.
Stroje by se tak posunuly dále k horám a pod rypadly by zmizely nejen přilehlé obce, ale také jediná cesta na zámek. Podle ústeckého památkáře Stanislava Flesara, by to byla nevyčíslitelná škoda.
„Myslím, že naše poslání je prezentovat tyto kulturní památky, takže jsou varianty přístupu i z jiných stran i po jiných cestách. Nicméně, stěžejní a nejdůležitější je dnešní cesta. Byl by to problém."
Problém by to byl i podle kastelánky Hany Krejčové. Bez cesty by se zámek ocitl na desítky kilometrů daleko od civilizace. A turisté by tak prý ztratili zájem. Těžaři ale slibují, že i v případě pokračujícího dolování, vybudují k zámku novou cestu. Anebo obnoví starou, nepoužívanou komunikaci E13 směrem od Chomutova.
Nečasova vláda zatím v těžbě pokračovat nechce. Zámek Jezeří tak může jen doufat, že politici v budoucnu nepodlehnou lobby těžařů a památka nezanikne.
Audio- reportáž Petry Benešové o trhlinách pod zámkem Jezeří
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
Poslat nový komentář