Anketa
Mělo by město vzít projekt Historie Litvínovska pod svá křídla, nebo by měly zůstat stránky nezávislé ?
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
Malá Louka dosáhla na část ekomiliard
Louka u Litvínova - V místě, kde býval za druhé světové války zajatecký tábor, je nyní opravená ulice.
Obecní úřad Louky u Litvínova zkvalitnil život obyvatel žijících v ulici Ruských zajatců. Ulice prošla revitalizací prostor. Náklady na opravy činily 19,5 milionů korun.Větší část nákladů hradila obec z ekomiliard. Obyvatelé se teď těší nejen z nové příjezdové komunikace s chodníkem, ale také z laviček, odpadkových košů, sušáků na prádlo. Vnikla tady i nová parkovací místa.
Když před sedmi lety vláda schválila program na pomoc regionu, který byl postižený těžbou. Starostka obce a zastupitelé se rozhodli, že o část z ekomiliard požádají. V prostoru, kde je nyní ulice Ruských zajatců býval za války zajatecký tábor, ten byl poté přestavěn na byty. Dvory u budov, ale neměly veřejné osvětlení, na jaře procházeli obyvatelé blátem. " A v létě se zase prášilo od příjezdové silnice, která spíše připomínala tankodrom než silnici pro auta" dodala starostka obce Milana Štveráčková. „Změnit tuto lokalitu a udělat z ní pěkné místo pro život mě napadlo již před devíti lety," řekla Štveráčková.
Realizace stavby podle starostky obce Milany Štveráčkové ale nebyla jednoduchá. Protože než veškeré práce začaly, muselo nejprve dojít k odkoupení pozemků. „Bylo to složité, ale z pomocí zastupitelstva se nám nejprve podařilo získat pozemky do vlastnictví obce a nechat vypracovat projektovou dokumentaci. Když jsme se rozhodli jít do dotace ekomiliard, nebylo to jednoduché protože žádostí bylo více jak peněz. Nejvíce problémů bylo s Ministerstvem financí. Žádost nám schválila meziresortní komise již v dubnu 2006 , ale stavět se začalo až za dva roky," sdělila starostka.
Lidé: Líbí se nám tu víc než ve městě
Více jak před rokem tedy mohlo začít probíhat odvodnění celého terénu, vybudování nové příjezdové komunikace s chodníkem a úprava pozemků ve vnitřních dvorech. „Aby se spodní dvůr netopil v blátě museli se vybudovat pochozí a pojezdové chodníky,"sdělila starostka obce Milana Štveráčková. Nyní oba dvory spojuje i multifunkční hřiště, na které v několika letech poskytla finanční dar společnost Czech Coal.
„Jsme velice spokojeni, je to tady lepší jak ve městě.Nová kanalizace a chodníky nás určitě potěšili. Čekali jsme jen více sušáků. Jsou zde rodiny s dětmi a sušáků je pro všechny málo,"sdělila obyvatelka Jana Švanberková, která se svými kamarádkami právě seděla před domem.
Přesto že náklady na celou akci se vyšplhaly na 19, 5 milionu korun obec zaplatila jen necelých 400 tisíc. Ministerstvo financí pokrylo 18, 8 milionů korun a dar od společnosti Czech Coal 285 tisíc korun.
Miroslava Huláková
Poslat nový komentář