V nádražní ulici čp. 591 v areálu fabriky stojí ředitelská vila. Objekt naproti býval továrnou na hračky a později snad jídelnou pro zaměstnance Benaru.

Vaše stránky jsem objevila nedávno a udělaly mi velkou radost. V Litvínově jsem se narodila a přesto, že jsem se odstěhovala skoro před 50 roky, ráda se vracím a o Litvínově si něco přečtu. Chtěla bych Vás upozornit, že na Fotoalbu (celkové pohledy) je na deváté fotografii vpravo budova ne ředitelské vily, ale tzv. Špačkovna. Byla postavena snad za války pro zaměstnance Pickovky (Kordy, Benaru). Po válce před ní stávalo hřiště, v zimě se tu hrál hokej, v létě fotbal. Rodiny tu kolem měly zahrádky nebo garáže. Škoda, že tato originální budova musela ustoupit v polovině 60. let panelové výstavbě. Ve Špačkovně jsem se narodila a prožila zde krásné dětství. Měla jsem tu skvělé kamarády a kamarádky, rodiny trávily společné dovolené a vůbec jsme tu žili jako jedna velká rodina. Je mi moc líto, že toto místo už vidět nikdy nemohu. Přeji hodně zdaru.
Vaše čtenářka Blanka Trambová

Hřiště

| [] |

Myslím, že počátky litvínovského hokeje se vztahují právě k tomu hřišti před "Špačkárnou" (my jsme tomu bloku domků říkali "Špačkárna" a vzniklo to zřejmě z velmi ostrého úhlu sešikmených střech připomínající špaččí budky. Byla to však hezká stavba - myslím z červených neomítnutých cihel v anglikánském stylu). Potěšilo by více fotografií z let 1930-60 jak Špačkárny, Vodní ulice a také fotografie prostoru za tou velkou bílou budovou . To opravdu byla později závodní jídelna Benaru v přízemí (co bylo v patrech nevím, myslím že ubytovna či internát). Za tou budovou benarské jídelny byl park a býv. dům s ordinací bohatého německého zubaře. Do parku občas přijížděl lunapark. Ředitelská vila byla ve staré čísti fabriky až za kolejemi směrem na Dolní Litvínov. Snad tam stojí dodnes.

S Blankou Trambovou nezbývá

| [] |

S Blankou Trambovou nezbývá než souhlasit. I já jsem se v roce 1952 ve Špačkovně narodil a vyrůstal. Adresa byla Vodní ulice č.p. 574 a fotograf zřejmě fotil ze střechy Benarské továrny. Závodní jídelna byla v přízemí protější budovy a v šedesátých letech byl v patrech internát pekařských učňů, později nějaké kanceláře. Bouralo se v roce 1966. Lidé se přestěhovali do novostaveb ve vinohradské ulici. Dnes tu stojí věžáky. Ředitelská vila skutečně stojí dodnes v nádražní ulici ale je to od Benarem jižně pod tratí. Míra Jiroušek