Anketa
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
Stopka větrným elektrárnám v Krušnohoří
Zamítavý postoj k výstavbě větrných elektráren v Krušnohoří, v citlivých přírodních oblastech, vyjádřil Ústecký kraj i Sasko. Česko-slovenský investor, který chce vystavět větrnou elektrárnu u Moldavy, tak má nejspíš smůlu.
Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová za přítomnosti jejího náměstka Arna Fišery jednala se spolkovým poslancem Heinz - Peterem Hausteinem, kterého doprovázel Michael Eilenberger z občanské iniciativy „Protivítr Krušných hor".Hlavním tématem schůzky byla problematika větrných elektráren v oblasti Krušnohoří. Jednání bylo iniciováno záměrem česko-slovenského investora vybudovat větrný park v oblasti Moldavy, tedy v těsné blízkosti česko-německé hranice. Sasko se k tomuto záměru dosud staví negativně.
Kraj investuje v Krušných horách desítky milionů korun do zlepšení životního prostředí a odmítá stavby větrných parků v oblastech citlivých na zásahy do životního prostředí. „Kraj se nyní snaží najít cestu stavební uzávěry pro další větrné elektrárny a k tomu připravuje nové zásady územního rozvoje. Tím by měly být vymezeny lokality v kraji, kde je možno tyto větrné parky budovat," řekl náměstek hejtmanky Arno Fišera. „Očekávám, že územní plán s podobnými zásadami bude přijat i na druhé straně Krušných hor," obrátila se na poslance Jana Vaňhová.
„V záležitosti ochrany životního prostředí a další výstavby větrných parků jsme spolu se Saskem na jedné lodi," uvedla dále hejtmanka Jana Vaňhová a dodala, že oběma stranám záleží na zlepšení stavu Krušných hor. Za této situace doporučila společný postup směrem k národním ministerstvům životního prostředí. Obě strany musí jasně deklarovat zájem na stop stavu ve výstavbě větrných elektráren v příhraničních chráněných oblastech.
Poslanec Haustein potvrdil, že německá strana není v zásadě proti „zelené" energii, ale tyto zájmy nesmí kolidovat s ochranou přírody. Nemělo by docházet k necitlivým změnám vzhledu krajiny, protože řada příhraničních oblastí v Krušných horách bude stále více atraktivní pro turisty z Čech i Německa. Jednání mezi spolkovým poslancem a vedením kraje se dále dotklo kvality ovzduší v některých příhraničních oblastech, zejména v souvislosti s působením chemických firem. Německá strana si stěžuje na zdroje zápachu. Vznikl proto návrh na společný postup při hledání cest k omezení a eliminaci podobných zdrojů zápachu či emisí, které ovlivňují čistotu ovzduší na obou stranách hranice.
Hejtmanka také připomněla problematiku propojení obcí a měst komunikacemi na společné hranici a upozornila na liknavost německé strany při dobudování silnice II/266 Lobendava - S 159 Langburkersdorf. Pro toto spojení je z české strany dokončená příprava a vydané stavební povolení. Včasná příprava projektu z obou stran je důležitou podmínkou pro možnost čerpání finanční dotace z evropských fondů. „Propojení na obou stranách státní hranice je nutné pro úspěšnou česko-německou spolupráci," uzavřela jednání hejtmanka Jana Vaňhová.
Poslat nový komentář