Anketa
Pětaosmdesátimetrový větrník mezi Klíny a Mníškem se otevřel zvědavcům. Návštěvníci měli výjimečnou možnost poznat funkce větrné elektrárny skrývající se přímo v jádru stožáru.Větrná elektrárna, která je již v provozu třináct a půl tisíce hodin, ročně vyrobí pět milionů kW.
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
Vydejte se po staré solné stezce
Partnerský spolek Litvínov se stal jedním ze zakládajících členů sdružení s názvem "Alte Salzstraße Halle - Prag" (Stará solná stezka Halle - Praha). Jeho cílem je rozvíjet a koordinovat zajímavé aktivity, které pomohou tuto starou obchodní cestu oživit ve prospěch cestovního ruchu.
Solnými stezkami v Krušných horách se Partnerský spolek Litvínov společně se svými německými partnery zabývá už několik let. Čím jsou cesty, po kterých se v minulosti přepravovala sůl, zajímavé a co od jejich oživení očekává, prozradila ředitelka Partnerského spolku Litvínov Marie Svačinová. Nejprve se vraťme do historie solných stezek v Krušnohoří. Čím byly solné stezky pro náš region významné?
V Čechách bývala sůl vždy vzácným artiklem a kdo s ní měl co do činění, tomu se dobře vedlo. Ve středověku se k nám sůl importovala z jiných zemí. Bohaté zdroje byly v Salcburské zemi, významný zdroj soli ve střední Evropě bylo Halle an der Saale, ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko (Hall - keltský název pro sůl, Saale - praslovanský název pro Slanou řeku). Odtud vedlo nejméně dvanáct obchodních cest do celého světa, po nichž solnaři exportovali své „bílé zlato" do 1 500 obchodních měst. A nejrozmanitější sortiment putoval pak zas opačným směrem.
V červenci se Partnerský spolek stal jedním ze zakládajících členů sdružení s názvem "Alte Salzstraße Halle - Prag" (Stará solná stezka Halle - Praha). Co tomuto kroku předcházelo?
V minulých několika letech se Partnerský spolek Litvínov, o.p.s. spolu se spolkem Heimatverein Mortelgrund - Alte Salzstraße (Domovský spolek Mortelgrund - Stará solná stezka), již zabývaly historií „slaných" cest křižujících celé střední Krušnohoří, spolu s historiky a badateli založily samostatnou internetovou stránku, na které je možné se mnohé k tomuto zajímavému tématu dovědět. A právě na ní si nás našli z halského Solnařského bratrstva. A už byl jen krok k založení mezinárodního sdružení, které spojuje země, po nichž kdysi „bílé zlato" putovalo, Sasko a Čechy. Sdružuje zájemce, kteří jsou přesvědčeni, že toto téma stojí za to uchopit nejen badatelsky, ale také prakticky, všem k užitku. Podařilo se zaujmout historiky, geografy, ale i sponzory z řad významných podniků, turistických agentur, hotelových řetězců prozatím v Německu.
Očekáváte podobný zájem také na české straně hranic?
Abychom mohli rozvíjet a koordinovat zajímavé aktivity, které pomohou starou obchodní cestu oživit ve prospěch cestovního ruchu, je samozřejmě potřeba spolupráce obcí, muzeí, badatelských zařízení, historiků, těch, kdo působí v oblasti cestovního ruchu na teritoriu kolem této významné cesty. Jde o to vyhledávat, nacházet a studovat „svědectví" o historickém obchodě se solí a ostatním zbožím, ať to jsou archivní materiály, dokumenty z cest nebo svědkové v krajině jako úvozy, cesty, značky apod. Jen vyhledávat a mapovat však nestačí. K oživení je třeba, aby se zapojili poskytovatelé turistických služeb, aby připravili nové zajímavé nabídky, hotely a restaurace nové produkty, regionální a tématická menu apod.
V okolí solných stezek probíhá turistický ruch už nyní. Jaké akce například můžete připomenout?
Tak například v červnu proběhl historický trh se solnou karavanou a solným trhem pro děti již po třinácté v Lösnitz (západní Krušnohoří), rovněž již po třinácté se uskutečnil tradiční turistický pochod po historické solné stezce z krušnohorského Schlettau přes Jöhstadt na hrad Hasištejn. Solné putování podél Staré solné stezky probíhá také mezi městy Meziboří a Sayda, na Lesné v Krušných horách potkáte v květnu soumary, kteří s přetěžkým nákladem stoupají vzhůru do krušnohorského kopce, aby své zboží za sůl dopravili co nejrychleji do cíle, na Lesné samotné bývalo překladiště soli. V Brlohu u Loun se zase napojíte na Mlýnský okruh na Staré solné stezce, který vede po stopách starých moučných i jiných mlýnů v Čechách i v Sasku, nebo třeba ve Slaném se dozvíte o Slánské hoře a legendách kolem vzniku osídlení. V partnerském spolku například obdržíte zbrusu novou knihu, která mapuje zajímavá místa, kde kolem Staré solné stezky najdete relaxaci a tipy pro zdraví přímo z bylin naší krásné přírody. Při tvorbě turistického průvodce a internetového portálu, který by mapoval aktivity spojené se solnými stezkami, potřebujeme spolupráci všech, koho téma zaujalo. Proto dnes zveme všechny aktéry na všech „solných stezkách", které vedly Krušnohořím, ať už západním, středním nebo východním do Čech, aby se připojili. Nově založený spolek umožní skutečně všem zájemcům se do projektu zapojit. V budoucnosti chceme Starou solnou stezku středním Saskem a do Čech propojit se sítí evropských historických solných a obchodních cest a dnešních cest turistických.
Kontakt:
v České republice: Dr. Marie Svačinová, 476 700 408, partnersky.spolek@seznam.cz
v Sasku-Anhaltsku: Dr. Wilfried Dathe 0345 68 46 110
v Sasku: Toralf Richter 037365 17293, info@mortelgrund.de
Poslat nový komentář