Anketa
Směrem západním, od hradu Osek, můžete narazit na toto torzo pomníčku. Víte o něm? Tušíte komu byl věnován? Pokud ano, dejte sím vědět zde: foto: P.Aulický (2009).
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
Výsypka Pokrok končí
Na konci noční směny 28. února byl uložen poslední kubík skrývkových zemin na vnější výsypce Pokrok u Lomu. Lomským zastupitelům konec výsypky a zahájení rekultivací přišel oznámit mluvčí společnosti Severočeské doly Bílina, a. s., Vladimír Budínský. Společně s ředitelem rekultivací Vratislavem Ondráčkem (viz foto) představili zastupitelům budoucí rekultivovanou plochu. „Výsypka Pokrok po 28 letech končí. Pro Lom je to dobrá zpráva. Plocha, která je dnes obnažená, bude Lom chránit před nepříznivými vlivy pokračující těžby.
Výrazně se sníží prašnost a hlučnost. Návrh na rekultivaci byl vytvořen odborníky. Zástupci Severočeských dolů Bílina jej postupně představí všem dotčeným obcím. Finální podoba rekultivace vznikne z diskuzí se zastupiteli jednotlivých obcí. Chceme vyjít vstříc jejich požadavkům," prohlásil Vladimír Budínský. Na výsypce kolem Lomu by podle návrhu odborníků na rekultivace měly vzniknout plochy lesů, zemědělská rekultivace i vodní plochy na podporu biodiverzity. „Splníme také požadavek Lomu a vybudujeme svah pro sáňkaře. Pokud budou další zimy tak bohaté na sníh, jako letošní, určitě ho Lomští využijí," slíbil Vladimír Budínský. Práce na rekultivaci by měly být zahájeny bezprostředně po finální úpravě plánu rekultivace. Nejprve budou provedeny terénní úpravy, následně vysázena zeleň. „Hotovo by mělo být v roce 2012. Dalších 10 let budeme pečovat o stromy.
Vize po těžbě...
O skladbě budoucích lesů také rozhodli odborníci. Část plochy by se měla obnovit také přirozeným vývojem, subcesí," uvedl Vratislav Ondráček. Rekultivace bude nejen Lomským sloužit k rekreaci a sportu. „Kolem Lomu vznikne zelený val. Vnější výsypka se změní na ochranný pás. Další vytěžený materiál budeme až do roku 2050 sypat do vnitřní výsypky, tedy do dolu," vysvětlil Vladimír Budínský. Na výsypce Pokrok bylo během 28 let uloženo zhruba 260 mil. m3 skrývkových hmot. Během posledních šestadvaceti let se ve zdejším dobývacím prostoru o rozloze 460 ha vytěžilo zhruba 30 mil. tun uhlí. Celé těleso výsypky Pokrok bylo vytvořeno jediným velkostrojem, zakladačem ZP 10 000/ Z81. Výsypka Pokrok má konečnou rozlohu 727 ha.
Ohraničena je okrajem města Duchcov, oseckou výsypkou a hranou lomu Bílina. Západní hranice, které bylo dosaženo 28. února letošního roku, byla stanovena územním plánem a těžební společnost tak vyhověla požadavkům okolních obcí na zastavení dalšího postupu výsypky. Na vnější výsypce nyní budou pokračovat rekultivační práce, které se rozběhly už v roce 1976. Jednalo se o svahy duchcovské zámecké zahrady. Tato část rekultivace byla dokončena v roce 2002. Již dnes vzniká v těchto místech mladá potěžební krajina.
Poslat nový komentář