Anketa
Pětaosmdesátimetrový větrník mezi Klíny a Mníškem se otevřel zvědavcům. Návštěvníci měli výjimečnou možnost poznat funkce větrné elektrárny skrývající se přímo v jádru stožáru.Větrná elektrárna, která je již v provozu třináct a půl tisíce hodin, ročně vyrobí pět milionů kW.
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 43 týdny zpět - Sprava
5 let 8 týdnů zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 1 týden zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 1 týden zpět - Kdo strilel
5 let 22 týdny zpět
Informace
Václava Novotného střídá Vlastimil Doležal
Již v roce 1836 vyšlo úřední nařízení, že si má každá obec poříditi tzv. "Pamětní knihu" a do ní zaznamenávat pozoruhodné události a záležitosti. První, kdo do takové knihy začal zaznamenávat, byl v Horním Litvínově Josef Lux, kupec v domě čp. 22 (v roce 1906 byl dům přestavěn a zvýšen, v přízemí byla mj. prodejna Papírnictví Kašpárek, nyní Levné potraviny). Josef Lux byl v letech 1844-1850 také městs kým rychtářem. Narodil se v Cämmerswalde v Sasku. Do Horního Litvínova přišel jako obchodní příručí. Zemřel zde 6. srpna 1875 ve věku 81 let. V úvodu nejstarší dochované německy psané kroniky Lux předeslal význam a problémy budoucích kronikářů: „Pamětní kniha sice byla pořízena, ale nikdo se nenašel, kdo by se dobrovolně přihlásil k této práci a ji převzal. Při přejímání úřadu představeného obce byl jsem na tuto práci připomenut, ale ani tentokrát se k tomu nedal nikdo přemluvit. Aby byl přece jen učiněn nějaký počátek, potomkům pak ulehčena tato záležitost, bylo rozhodnuto započít přeci jen s touto prací.“ O pramenech, které mu měly sloužit k započetí záznamů a uvedení starší historie uvádí: „Staré obecní účty ve sbírce starých listin sahají zpátky až do r. 1683. Jinak zde ale nejsou žádné písemnosti nebo dokumenty, které by mohly osvětlit vznik Horního Litvínova a ani v pamětní knize, kterou má dočasný farář na starosti, se nenachází ani stopa po pánech z Jahnu, jejichž náhrobky zdobí stěny bývalé márnice na starém hřbitově."
Josef Lux napsal mnoho zajímavých záznamů, například
- červenec 1848: „V Horním Litvínově jest nedostatek práce a výdělku stále citelnější, chudí lidé jsou utěšováni nadějemi na zlepšení z jedné strany na druhou."
- říjen 1848: „S velkou slávou bylo provedeno svěcení praporu, zřízeného pro založenou Národní gardu (údajně se nachází ve sbírkách Oblastního muzea Most). Slavnost by jistě vyvolala radostný ohlas, kdyby u nás v tomto roce bohatém na události nebyla tak citelná velká nouze. Velká manufaktura na sukna zaměstnává již pouze málo dělníků a i ti budou brzy propuštěni. Nám tedy konstituce nepřinesla žádné růže, a když nám nebe nepřinese brzy změnu, zajdou mnohé rodiny, které se ještě mohly udržet nakonec také.“
První česky psaná kronika byla založena v roce 1922. První zápis do ní učinil Jaroslav Švácha, narozený r. 1896, městský úředník v Horní m Litvínově. V roce 2004 byl psaním kronik pověřen Václav Novotný, v pořadí již 13. litvínovský kronikář a zároveň 10. píšící česky. Zapálený milovník místní historie se významné funkce ujal ve svých 62 letech a neúnavně se věnoval minulosti i současnosti města až do 30. prosince roku 2016. Na prahu svých 75. narozenin se rozhodl pro odchod ze služby městskému úřadu. Václav Novotný nejenže vedl kroniku, ale publikoval články o historii města v různých periodikách, velmi ochotně pomáhal s historií města a okolí především žákům a studentům středních a vysokých škol i dalším zájemcům z řad veřejnosti. Do paměti nás všech se zapsal také jako náruživý turista, vyznavač cyklistiky i běžkování, milovník Krušných hor, o kterých dokázal vždy poutavě vyprávět. Nástupcem Václava Novotného je Vlastimil Doležal, který stál v čele města v letech 1990 až 19 98, podobně jako Josef Lux, a kronikářem se stává ve svých 62 letech, stejně jako Václav Novotný.
„Městskému úřadu Litvínov děkuji za výborné podmínky pro práci kronikáře srovnatelné jen s málo obcemi. Zejména děkuji svým kolegyním, vedoucí kanceláře starostky Zuzaně Wiednerové, Ivě Freieslebenové, redaktorce Radnice Margitě Kučerové, Dáše Wohankové z propagace města, také manželce Kamile Novotné, která byla první čtenářkou kronik, a dále všem, kteří mi v práci kronikáře pomáhali. Jsem jim vděčen za to, že jsem našemu městu pod Krušnými horami mohl sloužit jako kronikář 13 let,“ říká na odchodnou Václav Novotný.
F: Funkci kronikáře a veškeré náležitosti s tím spojené od Václava Novotného přebírá Vlastimil Doležal, který bude veřejnosti k dispozici vždy ve středu od 8 do 12 hodin a ve čtvrtek od 12 do 16 hodin.
Poslat nový komentář