Anketa
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
Aktivisté chtějí zabránit stavbě dalších větrníků v Krušných horách
Na nutnosti zabránění výstavby desítek větrných elektráren ve východním Krušnohoří se na svém jednání na Cínovci shodli aktivisté z obou stran hranice. Po místy bouřlivé diskusi se němečtí účastníci domluvili, že se prostřednictvím saských poslanců obrátí na Evropský parlament. Důvodem tohoto kroku je snaha ochránit území mezi Moldavou a Českým Jiřetínem v rámci programu
Němci se obávají, že pokud na Moldavě vyroste „les" větrníků, dojde k významnému poklesu turistického ruchu v této oblasti, kterou v létě vyhledávají němečtí turisté, v zimě si ji zase zamilovali běžkaři. Bojí se i toho, že se sníží pracovní uplatnění a poklesnou také ceny nemovitostí.
Česká strana oproti tomu hodlá sjednotit odpůrce výstavby a vytvořit dostatečný politický a právní tlak na místní samosprávy.
„Málokdo si uvědomuje, jak jedinečná oblast to je, že je to jeden z mála neporušených koutů v republice, kde volnou plochu dosud nic nenarušilo. Byl mezi námi hajný, který tu pravidelně chodí sčítat tetřívky. Vyskytuje se zde čáp černý a minulý týden jsem viděl v potoce volavky," svěřil se jeden z účastníků setkání za českou stranu, Jindřich Pech z Moldavy. „Osmačtyřicet větrníků, o jejichž výstavbě se do budoucna uvažuje, by to všechno zničilo," je přesvědčený.
O výstavbě větrných elektráren na Moldavě se hovoří už několik let. Na Novém Městě už stojí tři vrtule. Na jednu farmu na Moldavě už bylo před lety vydáno stavební povolení. Stavět se ale nezačalo.
Se záměrem stavět dvacet pět vrtulových elektráren v této oblasti přišla začátkem ledna společnost Czech Wind Holding, napojená na česko – slovenské finanční seskupení J&T. Jak informoval ředitel komunikace skupiny J&T pro oblast energetiky Martin Maňák, investice do tohoto projektu by dosáhla zhruba 2,5 miliardy Kč a větrná farma v Moldavě by mohla ročně vyrábět v průměru 225 GWh elektrické energie. Zahájení výroby elektřiny naplánoval investor na rok 2011.
Povolení pro stavbu elektráren vydává Ministerstvo životního prostředí. Radní Ústeckého kraje se k záměru, vystavět na vrcholech Krušných hor dvacet pět větrných elektráren, postavili záporně: „Nesouhlasíme s tak rozsáhlým záměrem výstavby větrné farmy s ohledem na krajinný ráz," uvedla hejtmanka kraje Jana Vaňhová.
Rada Ústeckého kraje proto ve svém vyjádření k záměru žádala podrobně prověřit výstavbu, dopracovat hodnocení vlivu elektráren na krajinný ráz, případně vypracovat i studii vlivu stroboskopického efektu ve vztahu k nejbližší zástavbě.
Vzhledem k tomu, že se záměr nachází v oblasti NATURA 2000 požaduje rada dopracovat také hodnocení vlivu záměru podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Projekt má stát v blízkosti státní hranice se Spolkovou republikou Německo, proto o přeshraniční projednávání požádalo Ministerstvo pro životní prostředí a zemědělství Svobodného státu Sasko.
Poslat nový komentář