Anketa
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
Budoucnost obyvatel musí mít přednost
Zcela odmítnout státní energetickou koncepci tak, jak ji navrhl exministr průmyslu Martin Říman, nechtěli na svém posledním jednání litvínovští zastupitelé. Argumentovali tím, že v době ekonomické krize by mělo město zohlednit především budoucnost obyvatel a možnou zvyšující se nezaměstnanost, kterou by odmítnutí energetické koncepce s sebou mohlo přinést. Nakonec i přes veškeré námitky většina zastupitelů energetické koncepci podporu nedala.
Návrh nesouhlasit se státní energetickou koncepcí předložil za výbor pro řešení otázek limitů těžby Patrik Christian Cmorej. „Tato koncepce jednovariantně počítá s vytěžením všech disponibilních zásob hnědého uhlí a v důsledku toho se zbouráním Horního Jiřetína a přiblížením Velkolomu Československé armády k městu Litvínov. Na základě výsledků místního referenda v Litvínově a usnesení zastupitelstva města, kterými se město Litvínov zavázalo tyto výsledky respektovat a prosazovat, by mělo zastupitelstvo vyzvat Vládu ČR k respektování názorů dotčených samospráv a vládních usnesení v dokumentech týkajících se rozvoje energetiky," uvedl Patrik Cmorej.
Zastupitelé ale neviděli odmítnutí energetické koncepce a potažmo i vytěžení zásob hnědého uhlí pod Horním Jiřetínem tak jednoznačně, jako bezprostředně po místním referendu. „Při dnešní zhoršené ekonomické situaci bychom se měli nad celou situací znovu zamyslet. Nejen pořád říkat ne. Musíme hledat řešení přijatelné pro co největší počet obyvatel. Při přijímání původního usnesení jsme chtěli znát stanovisko vlády k tomu, jaká opatření učiní pro řešení nezaměstnanosti," apeloval na kolegy zastupitele Jan Slabý (Nezařazený).
Jednoznačný nesouhlas s energetickou koncepcí se nelíbil ani místostarostovi Martinu Klikovi (ČSSD). „Státní energetická koncepce není jednovariantní, jak uvádí výbor. Podle navrhovaného usnesení jsme proti všem možnostem jak získat energii. Jaký vliv bude mít nesouhlas zastupitelstva s energetickou koncepcí na občany. Kolik to bude stát město a kolik to bude stát občany? Budeme si topit jen plynem a jak moc to zatíží rodinné rozpočty?" kladl otázky Martin Klika. Dopady odmítnutí energetické koncepce na obyvatele Litvínova se ale výbor nijak nezabýval. „Koncepce je špatně od základu," prohlásil člen výboru Miroslav Otcovský (ODS).
Výbor by se ale měl scházet častěji a hledat souvislosti odmítnutí energetické koncepce s tím, jaký život obyvatelé regionu v budoucnu povedou. „Výbor by se měl zabývat dopady odmítnutí energetické koncepce na nezaměstnanost a dalšími doprovodnými jevy," vyzval výbor pro řešení otázek limitů těžby Robert Kysela (SNK – ED). Starosta města Daniel Volák rozhodnutí zastupitelstva zaslat vládě ČR nesouhlasné stanovisko se státní energetickou koncepcí přijal. „Brojit ale proti koncepci, která padla s vládou, je podle mě neúčelné," upozornil starosta.
Život začíná,těžba končí
S odmítnutím státní energetické koncepce zastupitelé znovu odmítli i vytěžení zásob hnědého uhlí v lokalitě Velkolomu ČSA za územními limity těžby. Po roce 2012 tu těžba klesne ze stávajících 5,2 miliónu tun na 2,5 miliónu tun ročně. Pokud nedojde k přehodnocení pohledu na využití hnědého uhlí za limity, bude těžba v této lokalitě po roce 2021 přerušena. Významně se tím zvýší nezaměstnanost v celém regionu. V současné době úřady práce v Ústeckém kraji evidují více než padesát dva tisíc nezaměstnaných. „V případě, že limity budou s ohledem na energetické potřeby státu zrušeny, je skupina Czech Coal nadále připravena investovat do projektu zpřístupnění zásob této domácí energetické suroviny strategického významu 22 miliard korun. Za limity se nachází 750 miliónů tun kvalitního hnědého uhlí," uvedla mluvčí skupiny Czech Coal Liběna Novotná.
***
Jan Slabý, nezařazený zastupitel
„Musíme hledat řešení přijatelné pro co největší počet obyvatel."
Martin Klika, místostarosta města, ČSSD
„Jaký vliv bude mít nesouhlas zastupitelstva s energetickou koncepcí na občany. Kolik to bude stát město a kolik to bude stát občany? Budeme si topit jen plynem a jak moc to zatíží rodinné rozpočty?"
Robert Kysela, SNK – ED
„Výbor by se měl zabývat dopady odmítnutí energetické koncepce na nezaměstnanost a dalšími doprovodnými jevy."
Pokud se pan Klika bojí, že
| [Pokud se pan Klika bojí, že budeme muset topit plynem, protože nebude uhlí,tak ať se podívá na statistiky kolik uhlí jde z ČR N vývoz...
No, popravdě by tomuto
| [No, popravdě by tomuto regionu neuškodilo uzavření dolů a utlumení těžební činnosti. Nemůžeme pořád donekonečna spoléhat jen na těžbu uhlí. Pokud někdo argumentuje zaměstnaností, tak jsou to myšlenky zcestné. Ono by taky chtělo už naplno říct, že by nám pomohla změna složení obyvatel regionu. Až přejde krize, tak by se mohla zvýšit sociální mobilita lidí díky více pracovním místům v jednotlivých regionech. Pro příklad nemusíme chodit daleko. V Německu už dokonce v některých bývalých průmyslových městech začali bourat celá panelová sídliště, které byly prázdné díky vnitřní migraci lidí za prací. Např. 70ti tisícové město se smrsklo až na 32 tisíc a nyní vypadá mnohem lépe, když zmizela socialistická zástavba a zůstaly jen nové rodinné domky a středověké centrum.
Bohužel u nás pořád chodí práce za lidmi (alespoň si to přejí), místo aby lidi šli sami za prací.
Skvělý názor!Souhlas.
| [To co potřebuje náš region je odpoutání se od nálepky hornický kraj a s ním spojené nejistoty existence obcí H.Jiřetín,Černice a potažmo Litvínov.Když se hnědouhelný hydra nezastavila před královským městem Mostem,Litvínov ho nezastaví....
To co vidím jako prioritu o změnu charakteristiky města, je na prvém místě investice do vzdělávání,ta je tradičně velmi nízká.
Druhá část je motivovat litvínovské studenty, studující ve velkým městech k jejich návratu,většině se zpět nechce,upřímně nedivím se...
Jsem rád, že se mnou souhlasíte.
| [Jsem rád, že se mnou souhlasíte. To s těmi studenty je stoprocentní pravda. Jsem jeho zářným příkladem. Už jsem se nevrátil, ale pořád tajně doufám, že se cca. za 10 let vrátím. Bohužel vládnoucí elity u nás v kraji i ve městě proti tomu, abych se já a další kolegové vrátili dělá mnoho... zřejmě jim velmi záleží na tom, aby je jiné elity nepřipravily o jejich teplá místa na kraji i ve městech. Hlavně jim velice záleží na tom, aby mohli držet nevzdělané "ovce" pod svou mocí. Dalo by se i sáhodlouze psát o spolčení politiků s ekonomickou mafií, viz herny, Janov, doly atd. atd....
Jen z mého okruhu lidí znám asi 40 vysokoškolsky vzdělaných lidí, kteří se usadili v Praze a okolí nebo se odstěhovali do ciziny. Málokdo věří, že by se do Litvínova a Mostu ještě vrátil.
Toto téma by bylo ještě na dlouhé diskuze a polemiky.
Alespoň jsem rád, že jste tady vy a přinášíte historické vzpomínky, zprávy i kousek domova až do mého nynějšího (přechodného?) bydliště.
Děkuji.
Budoucnost obyvatel nesmí být spojována s uhlím
| [Naprosto souhlasím s názorem, že budoucnost obyvatel není spojena s uhlím. Budoucnost obyvatel kraje je spojena s okamžikem, kdy začne obroda složení společnosti, struktury průmyslu a potažmo přírody. Diskutovat o dopadech ukončení těžby uhlí z pohledu nezaměstnanosti je naprosto stejně krátkozraké, jako žít na dluh v období prosperity.
Jedinými argumenty, které lze ve smyslu změny limitů přijmout, jsou ty vztahující se k strategické energetické bezpečnosti ČR, potažmo k nezastupitelné roli některých typů elektráren pro dodávky el. energie (např. schopnost reagovat na výkyvy a špičky, stabilita a spolehlivost dodávek) oproti nabízejícím se a přeceňovaným alternativám. O těch se dá diskutovat. Ostatní jsou politické plky.
S pozdravem hokič
Poslat nový komentář