Anketa
Prosím čtenáře, zda někdo zná historii vytesaného oličeje ve skále pod hradem Osek (Riesenburg).
Ať mi dá vědět.
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
Jezero Most hlídá ochranka, lidé k němu nesmějí
Lidé nepřestávají chodit k napouštěnému jezeru Most, i když je to zakázané. Jsou vodním dílem v pustině fascinováni. Instituce slibují, že pro velký zájem hlídané území už brzy částečně zpřístupní.
Redaktoři Deníku prozkoumali planinu u přivaděče vody, která teče do obří jámy se vznikajícím jezerem Most. Urazili sedm kilometrů pěšky rekultivovanou krajinou. Je stále hlídána jako bývalý velkolom. Varovné cedule se zákazem vstupu na přístupových cestách ale nejsou.
Redaktoři se, stejně jako řada neinformovaných zvědavců, snadno dostali i k místu, kde se voda vlévá do jezera. Jeho hladina, z velké části zledovatělá, pomalu stoupá.
Při návratu redaktory zastavil u čerpací stanice pracovník bezpečnostní agentury, který byl s dalekohledem na hlídce. V klidu vysvětlil, že k jezeru se nesmí a zároveň potvrdil, že o prohlídku areálu má veřejnost velký zájem. Proto se zřídí vycházkový koridor, ze kterého budou moci zájemci napouštění jezera pozorovat, aniž by je z areálu ochranka vykázala.
Mostečan Václav Ježek chodí na louku poblíž jezera Most skoro každý den. V úterý zamířil od děkanského kostela se svým psem jen k okrajovému lesíku. V mrazu sypal na zem volně žijícím zvířatům krmivo. „Podle mě je to správné zpřístupnit část areálu, kam už řada lidí stejně chodí. Zajímá je průběh celého napouštění," řekl Deníku.
Od kostela je to ke břehu jezera přibližně 3,5 kilometru. Značka zákaz vjezdu je pouze na dřevěném stojanu na cestě vedle kostelního hřbitova. Lidé z Mostu a hlavně neposední turisté, kteří toho o napouštění moc nevědí, se dostávají do střeženého pásma.
„Ráno moc lidí nechodí, to až odpoledne. Přicházejí sem ze všech stran, hlavně od kostela. Přijíždějí dokonce auty, na motorkách nebo čtyřkolkách. Jednou sem přijel i člověk na vozíčku," uvedl u čerpací stanice pracovník ostrahy, který areál objížděl terénním vozem.
„O přípravě koridoru pro veřejnost víme. Zatím sem ale nesmíme nikoho pouštět. Je to stále staveniště. Komukoliv by se tu mohl stát úraz nebo by se mohl pod ním propadnout led. Bruslaře jsme tu už měli na jednom z jezírek. Volali jsme na ně městskou policii," dodal hlídač.
Videoreprtáž
„Ochrana zdraví je pro nás prioritou," řekl mluvčí mostecké městské policie Luboš Trojna. Podle něj strážníci pomáhají ochrankám, když si neví rady. Bez hlídačů ale k jezeru nezajíždějí, protože území se statutem dobývacího prostoru není volně přístupné a navíc není městským areálem.
Vedení města Mostu v prosinci oznámilo, že jedná se státním podnikem Palivový kombinát Ústí o vytvoření jednoduché „naučné stezky" v jezerním areálu, aby se uspokojil nečekaný zájem veřejnosti o novou lokalitu. V plánu jsou dokonce dny otevřených dveří s odborným výkladem. „Lidé by to uvítali. Jsou zvědaví a to je dobře. Máme se čím chlubit," řekla náměstkyně primátora Hana Jeníčková.
Slavnostní napouštění zbytkové jámy lomu Most – Ležáky začalo loni 24. října. Jáma bude podle odhadů plná v roce 2011. Jezero s maximální hloubkou 75 metrů zabere plochu 311 hektarů a bude větší než Máchovo. Voda je přiváděna zejména z nechranické přehrady na Chomutovsku a teče do jámy v množství 0,6 až 1,2 metrů krychlových za sekundu.
Poslat nový komentář