Anketa
Mělo by město vzít projekt Historie Litvínovska pod svá křídla, nebo by měly zůstat stránky nezávislé ?
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
Komu patří unikátní památník v Mostě?
Podmáčená unikátní budova chátrá zřejmě kvůli úřední chybě, po níž město neuznalo své historické vlastnictví.
Kdo do Památníku obětem 2. světové války vejde poprvé, užasne. Překvapí ho, že v panelákovém Mostě lze najít dokonalý klasicistní interiér z éry První republiky.
Jenže zvlhlá historická budova bývalého krematoria potřebuje opravu v řádech milionů korun, aby se v dalších letech nezačala rozpadat.
Podle informací, které má Deník k dispozici, mohla odkládaná záchrana české kulturní památky začít mnohem dříve a zřejmě za méně peněz, kdyby se respektovala původní vlastnická práva opomenutá při změnách úřední správy na Mostecku.
Budova sice patří podle katastru nemovitostí Ústeckému kraji, právníci ale s odvoláním na historické dokumenty hovoří o tom, že budova náleží od roku 1949 městu Most. To se po vleklém sporu předevčírem rozhodlo objekt převzít. Rozhodlo o tom jednohlasně mostecké zastupitelstvo. V prosinci 2007 radní s převzetím památníku nesouhlasili kvůli špatnému stavu budovy, kterou kraj zařadil mezi zbytný majetek bez dalších investic.
Nyní město budovu chce s podmínkou, že Ústecký kraj zaplatí polovinu stavebních úprav, sanace a restaurování.
„Budou další jednání s krajem," prohlásila ve čtvrtek na zastupitelstvu náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková.
Krajský radní a bývalý hejtman Jiří Šulc, který na historický majetek města před dvěma lety upozornil, považuje za absurdní, aby kraj financoval něco, co mu nepatří.
„Vlastníkem budovy je podle právníků kraje i města město Most," uvedl Šulc.
Podle mostecké radnice budou základní opravy stát minimálně 3,4 milionu korun.
Rozsáhlejší restaurování by stálo deset až dvanáct milionů korun. Pokud město podmínku spolufinancování skutečně prosadí, zahájí opravy v příštím roce.
Proč je památník pro Most důležitý a proč by se měla veřejnost o jeho budoucnost zajímat? Budova je totiž umělecky nejcennějším modernistickým objektem ve městě, které po zbourání starého Mostu trpí nedostatkem kvalitní architektury.
„Na plány památníku se jezdí dívat studenti architektury," říká pracovnice památníku Milada Bodnárová, která návštěvy doprovází.
Památník se dokonce objevil v dokumentárním seriálu České televize Šumná města, moderovaném architektem Davidem Vávrou, který označil chrám piety za nejkrásnější stavbu v Mostě.
Budova, do které prosakuje voda i po opravě v roce 2002, je ve správě krajského Oblastního muzea v Mostě. To zajišťuje s minimem peněz běžnou údržbu, provoz, ochranu před vandaly a vysoušení zdí. „Snažíme se," říká ředitelka muzea Libuše Pokorná.
Podle dostupných informací tvořila budova památníku se zastavěným pozemkem na městském hřbitově jeden funkční celek, který podle zákona patří městu Most. Při rušení Okresního úřadu v Mostě, který byl jako dočasný vlastník investorem rekonstrukce v letech 1995 až 1998, se při převodu na vznikající Ústecký kraj zapsání budovy jako historického majetku města Mostu neřešilo.Zapomnělo se na to.
Poslat nový komentář