Anketa
Směrem západním, od hradu Osek, můžete narazit na toto torzo pomníčku. Víte o něm? Tušíte komu byl věnován? Pokud ano, dejte sím vědět zde: foto: P.Aulický (2009).
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
Rohovor s lomskou starostkou
Kateřina Schwarzová: Kontakt s občany je pro mě velmi důležitý
Starostkou Lomu se letos poprvé stala žena Kateřina Schwarzová. Má v plánu změnit Lom v město, kde budou chtít lidé žít. Zeptali jsme se jí, co vše proto chce udělat a s čím už začala.
Vaší prioritou, na které jste se shodla se všemi koaličními partnery, je přebudovat lomský městský úřad v moderní a efektivně fungující instituci otevřenou všem občanům. Jaké kroky jste v tomto směru už učinila a především jakých změn si mohou všimnout sami občané?
První změna, kterou zaznamená každý občan Lomu ve chvíli, kdy přijde na městský úřad zaplatit poplatek, je sloučení všech pokladen a plateb různých městských poplatků na jedno místo. Až dosud se poplatky platily na třech různých místech úřadu. Dnes je možné vše zaplatit v přízemí budovy. Druhou změnou, kterou radní učinili hned na prvním jednání Rady města Lomu, je provozní doba sběrného dvoru. Tu jsme upravili tak, aby byl sběrný dvůr více přístupný občanům především v odpoledních hodinách a o víkendech. Další změny ve fungování městského úřadu budou následovat postupně. Nejprve se chceme seznámit s pracovní náplní všech zaměstnanců a posoudit, zda je jejich práce efektivní.
Jste ve své funkci teprve krátkou dobu. Rozhodujete o změnách ve městě jen jak se říká od stolu, nebo se dostane také mezi občany?
Už před volbami jsem s občany Lomu hodně mluvila a zajímala se o to, co je nejvíce trápí a co by bylo dobré změnit. Prakticky jsem s nimi spoluvytvářela náš volební program. Nyní každé ráno a odpoledne projíždím město. Jednak si chci osobně zkontrolovat, jak jsou plněny zadané úkoly. Naposledy například zda byly opraveny výtluky v komunikaci v Komenského ulici, na které si stěžovali občané na posledním jednání zastupitelstva. Do města ale také chodím za našimi občany. Kvituji velmi zájem občanů a jejich chuť přijít a pohovořit si se mnou o svých problémech a o tom co mají na srdci, dveře u mě mají otevřené. Osobní kontakt s lidmi považuji za velmi důležitý a podnětný.
V prioritách pro toto volební období jste zmiňovala také zdravotní středisko, zvýšení bezpečnosti ve městě, nové náměstí či oddychový areál na Bombě. Všechno naráz není možné zvládnout. Čemu dáváte přednost, čím chcete začít?
Nejraději bych vše udělala hned. S ničím nechci otálet a nechávat až ke konci volebního období. Mým snem je, aby se z Lomu stalo město mladých lidí, kteří se samozřejmě o své seniory postarají. Přilákat mladé rodiny, které by v Lomu chtěly žít. K tomu je ale nutné lidem mít co nabídnout. Zlepšit infrastrukturu ve městě. Přivést sem obchodníky a drobné živnostníky. Pomáhat jim v podnikání například tím, že nebytové prostory v majetku města budeme pronajímat za nulový nájem. V současné době například jednám o zřízení lékárny v Lomu.
Tři bankovní ústavy jsem oslovila se žádostí o instalování bankomatu. Zasadit se chci o zachování pobočky České pošty v Loučné a o úpravu otevírací doby tak, aby byla lidem přístupnější. V Lomu chybí volnočasové aktivity pro mládež i dospělé. Chci sem přivést více sportu, nebo například obnovit oddíl skautů. Neotálíme ale ani s kontaktem s tradičními partnery města. Vedení Lomu se setkalo se zástupci Severočeských dolů, a. s., Chomutov a spolupráce pokračuje. Akce STOP PRACH je i nadále nastavena a spolupráce bude rozšířena o další akce týkající se zlepšení podmínek pro život v našem městě. Také setkání s vedením města Litvínova a společností INTUS přineslo své ovoce, městem Lom horní i dolní částí bude projíždět víkendová rekreační autobusová linka na Dlouhou Louku, která je určena běžkařům. Jsou to maličkosti, se kterými se ale nám všem bude v Lomu lépe žít.
Jak postupujete v otázce zvýšení bezpečnosti ve městě?
Společně s některými radními jsme se sešli s lomskými seniory. Zjistili jsme, že mají velký zájem o prevenci kriminality tak, jak probíhá například v Mostě nebo Litvínově. Budeme proto žádat o dotaci na prevenci kriminality, s kterou chceme začít ještě letos. Určena by měla být nejen pro seniory, ale například také pro školní mládež. Dále budeme žádat o dotaci na kamerový systém. V co možná nejbližší době hodláme zřídit pult centrální ochrany, na který bude mít možnost napojení každý občan Lomu. S bezpečností souvisí také zjednodušení systému odchytu toulavých psů. Jednání s vedením Policie České republiky dospělo k pozitivní shodě, jež se týká zvýšení výkonu služby policistů v ulicích Lomu, a to nejen v Dolním Lomu, ale také Horním Lomu, a tímto způsobem je přiblížit občanům města. Policisté z lomské stanice PČR také vyjdou vstříc městu s řešením autovraků a vozidel bez RZ, jenž tvoří nevzhledný a nebezpečný kolorit komunikací, ale i travnatých ploch našeho města.
Ke konci roku se připravují rozpočty na rok příští. Jak je na tom v tomto ohledu Lom?
Na přípravě rozpočtu intenzivně pracujeme. Už existuje pracovní návrh rozpočtu. Pro Lom je výhodou, že byť se potýkal s ekonomickou krizí stejně, jako ostatní města, nejsme v hospodaření na nule. Na Fondu rozvoje a rezerv stále ještě zbývá cca 4,7 mi. Kč.
Poslat nový komentář