Anketa
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 49 týdnů zpět - Sprava
5 let 14 týdnů zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 27 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 27 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 28 týdnů zpět
Informace
Francouz vytvořil první evropskou naučnou stezku
Koncem srpna vznikne historicky první evropská naučná stezka. Začne ve Francii a přes Litvínov dojde na svou konečnou zastávku v Mostě.
Most, Litvínov - Evropa bude mít od konce měsíce srpna nejspíše svou historicky první naučnou stezku.
Zasloužil se o to francouzský spisovatel literatury faktu Laurent Guillet. Nasvém kontě má již třináct knih s tématem druhé světová války.
Stezka, která začíná ve Francii má celkem osm zastávek a měří bezmála dva tisíce kilometrů. Autor zdůrazňuje, že vznikla jako projekt na 100 let. Na každé zastávce bude umístěna pamětní deska z lávového kamene a smaltovým povrchem, s textem ve francouzštině, angličtině, němčině a češtině. Chybět samozřejmě nebude mapka a odkaz na další místo.
První je rodný dům
„Myslím, že tohle ještě nikdo neudělal, je to první projekt tohoto druhu," říká Guillet s tím, že evropská naučná stezka je věnována období druhé světové války a je koncipována na příběhu Guilletova prastrýce Josepha Santerre, který jako francouzský voják padnul do zajetí a zahynul v lágru č. 28 u Litvínova, tehdy Oberleutensdorfu. „Na příkladu příběhu mého prastrýce tak ožívají osudy dalších nejen francouzských válečných zajatců a obětí války," zdůrazňuje spisovatel, který po osudech Josepha Santerre pátral více jak tři roky.
Loni příběh prastrýce vydal knižně pod názvem "Jeho jméno bylo Joseph"
Trasa začíná v Santerreho rodném městě Limerzel, kde bude umístěna první z pamětních desek s odkazem na další místo. Tím je na náměstí v 900 kilometrů vzdáleném Sarrebourg. Následuje přes 700 kilometrů vzdálený Burxdorf a podle značek cesta k bývalému rozdělovacímu zajateckému táboru v Mühlbergu. Poté stezka zamíří po cestě dlouhé přes 100 km do Hartmannsdorfu, kde se nacházel tábor Stalag IV F.Následuje zastávka číslo 5 v Irfersgrünu a pokračuje se dále do Plauen. Tady je zastávka číslo 6.Končí se v Mostě.
Předposledním místem trasy je Litvínov, kde bude pamětní deska umístěna na místním hřbitově v oddělení věnovaném památce obětí války. Konečná pak bude v Mostě na starém hřbitově Pod koňským vrchem, kde bude poslední památník v blízkosti bývalého krematoria, které bylo přeměněno na Mezinárodní památník obětem II. světové války.
Přijede francouzská delegace
V Litvínově a v Mostě se uskuteční slavností odhalení pamětních desek a ceremoniály 27. srpna. Spisovatel Guillet sebou přiveze autobusem 42 Francouzů. „Možná se cestou přidá i několik Němců.," říká.Podle našich informací bude nejmladšímu účastníkovi cesty 28 let a nejstaršímu 86.
V Litvínově bude ceremoniál zahájen v 11.00 hodin, v Mostě pak v 15.00 hodin. Při přejezdu z Litvínova do Mostu se delegace podívá na místo, kde byl zajatecký tábor. Guillet slibuje, že při projevu řekne jeho část v češtině. „Myslím, že se to hodí. Nebude to asi nic světoborného, ale věřím, že mi lidé budou rozumět.Mluvit bude samozřejmě také francouzsky a německy.
Francouzi si po ceremoniálu odjedou prohlédnout přesunutý Děkanský kostel. Navečer se potom vydají na zpáteční cestu domů.
Putování za Josephem končí v Litvínově
Francouzský spisovatel literatury faktu Laurent Guillet je autorem knihy Jmenoval se Josef. Kniha je o jeho prastrýci Josephu Santerre, který zemřel krátce před koncem války v únoru 1945 v zajateckém táboře č. 28 v Záluží. Pátrání po jeho stopách zavedlo Laurenta nejen na místa ve Francii, ale také do Německa a Česka, až skončil v Litvínově. Zde se zkontaktoval s litvínovskými pamětníky, kteří mu s knihou hodně pomohli svými vzpomínkami, především litvínovský kronikář Václav Novotný a chudeřínský rodák Ladislav Křičenský. Od roku 1941 pracoval v zálužské chemičce právě s francouzskými zajatci. Francouzský spisovatel na životopisné pouti svého prastrýce z matčiny strany intenzivně pracoval dva roky. Loni několik čerstvých výtisků přivezl také do Litvínova.
Letos v srpnu se opět do Litvínova vypravil, tentokrát na základě projektu Rendez-vous s literární cestou. Spisovatel vyzval čtenáře nové knihy k putování po stopách Josepha Santerre, aby společně s nimi odhalil na 8 místech pamětní desky svému prastrýci a jeho válečným kamarádům, jako projev úcty všem civilním i vojenským obětem války. Mezi účastníky projektu jsou příslušníci rodiny Josefa, přátelé a milovníci historie, válečné děti, děti deportovaných, děti válečných zajatců.
Dvě vzpomínkové desky jsou také v Česku, z toho jedna právě v Litvínově na městském hřbitově. K jejímu slavnostnímu odhalení došlo za přítomnosti vedení města v pondělí 27. srpna. Jsou na ni uvedeny zkrácené informace o putování Josepha a jeho přítele Emila Pellegrina, kteří byli pravděpodobně posláni z Výchovného pracovního tábora v Plauen (Sasko) do VPT Litvínov – Záluží. Podle písemných záznamů byli oba spáleni 12. února roku 1945 v krematoriu v Mostě.
Na padesát účastníků randez-vous z Francie, včetně zástupců francouzského velvyslanectví, přivítal v obřadní síni Městského úřadu Litvínov starosta Mgr. Milan Šťovíček.
„Sešli jsme se při zcela mimořádné příležitosti, která má emociální pozadí. Přijeli jste do Litvínova uctít památku dvou z několika tisíců svých krajanů, kteří v našem kraji nedobrovolně ukončili svou životní pouť v důsledku válečných událostí. Obdivuji úsilí Laurenta Guilleta, který objevil stopy svého předka a jeho přítele, podal o nich zprávu světu a vyzval čtenáře své knihy k putování po první evropské naučné stezce po stopách obyčejných hrdinů. Stezka vede z Limerzelu přes Německo až k nám do Litvínova, kde odhalujeme desku, která bude dalším generacím připomínat, že nesmíme zapomenout," řekl mimo jiné účastníkům slavnostního odhalení Milan Šťovíček.
Poslat nový komentář