Anketa
Prosím čtenáře, zda někdo zná historii vytesaného oličeje ve skále pod hradem Osek (Riesenburg).
Ať mi dá vědět.
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
Učiliště Hamr chce zachovat tradiční řemeslnou výrobu
Kdo vám v dnešní době opraví nebo zrestauruje nábytek? Litvínovští studenti říkají: „My!"
SOŠ Hamr se snaží zachovávat tradiční řemesla.Budoucí truhláři nyní pracují na kopii psacího kabinetu ze sedmnáctého století. Krejčí se zabývají výrobou historických kabelek. Čalouníci restaurují historickou pohovku. Výrobky v lednu bude moci spatřit i široká veřejnost.
Do SOŠ Hamr se včera na workshop přijeli podívat i jejich němečtí kolegové. Litvínovská škola totiž se sousedy spolupracuje na třech projektech.
Již jedenáct let Střední odborné učiliště Hamr spolupracuje se speciálním spolkem z Německa na projektu Tradiční řemesla. Učitelé a žáci během jednoho roku projektu připraví ukázky dobových řemeslných činností, doprovodí je historickými souvislostmi, technologickou dokumentací a fotografiemi. K těmto výrobkům pak připraví výukový materiál v česko - německé verzi.
Tradiční výroba
„Truhláři vytvářejí sekretář zdobený původní technikou chebské intarzie, aranžérky se věnují tradiční velikonoční výrobě v Krušnohoří. Krejčí připravují kolekci historických kabelek a výrobků z modrotisku, který si škola pořídila starou původní technologií barvení a vzorování. Čalouníci se věnují restaurování historické pohovky tradičními řemeslnými technikami, kadeřnice nám připomenou původní vlásenkářskou výrobu paruk i dobové kadeřnické pomůcky," vysvětlila ředitelky SOŠ Hamr Alena Přibylová.
Studenti čtvrtého ročníku SOU Hamr oboru Operátor dřevařské a nábytkářské výroby František Hejl a Štefan Horváth se chtějí řemeslu věnovat i po složení zkoušky z dospělosti. Autor: Foto: Deník/ Miroslava Huláková
Výrobky zhlédne veřejnost
„Všechny ukázkové výrobky se pak stanou učební pomůckou pro nás i naše německé partnery v SWA Chemnitz a Sörzig, u kterých žáci pobývali na dvoutýdenních stážích," dodala Přibylová. To, že vyrobit kabinetní skříň není žádná legrace, potvrdil i učitel odborného výcviku.
"Na kabinetní skříni pracujeme již půl roku," sdělil učitel Jaroslav Smeták.
Projekt tradičních řemesel bude slavnostně uzavřen 15. ledna příštího roku vernisáží v litvínovské Městské galerii Radniční sklípek. V následujících dvou dnech 16. a 17. ledna navštíví expozici spojenou s výkladem i žáci základních škol. Poté by se expozice měla přemístit do Mostu.
Odborné učiliště s německými sousedy spolupracuje i na dalších projektech jako je například „Německo - česká truhlářská dílna". Záměrem projektu je přenesení tradičních truhlářských řemeslných technik do výuky ve školách a spolcích. Výsledky svého umění představí žáci na výstavách v České republice, Sasku a Rakousku na podzim příštího roku.
Poslat nový komentář