Anketa
Pětaosmdesátimetrový větrník mezi Klíny a Mníškem se otevřel zvědavcům. Návštěvníci měli výjimečnou možnost poznat funkce větrné elektrárny skrývající se přímo v jádru stožáru.Větrná elektrárna, která je již v provozu třináct a půl tisíce hodin, ročně vyrobí pět milionů kW.
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
V řece Bílině nalezen bobr
Mostecko - Dospělého bobra objevil pracovník Povodí Ohře v řece Bílině u Želenic. Na Mostecku jde o naprosto ojedinělý výskyt kriticky ohroženého savce. Navíc v toku, který je označován za jeden z nejvíce znečištěných v České republice. "Na zvíře přišel poříčný při kontrole toku. Rychle pořídil několik fotografií. Myslíme si, že je to bobr," řekl včera Jiří Kočenda z úseku Povodí Ohře v Mostě. Že jde skutečně o vzácného hlodavce, potvrdil Petr Formánek z odboru životního prostředí mosteckého magistrátu. "Plochý ocas a tvar hlavy tomu odpovídají," uvedl Formánek. Na Mostecku není dosud známa žádná lokalita, kde by se bobr evropský vyskytoval ve volné přírodě, potvrdil dále Petr Formánek. "Pravděpodobně připlul Bílinou z Labe," domnívá se Jiří Kočenda. Na dolním Labi, od hranic po Ústí nad Labem, totiž bobři žijí. Návrat bobra evropského do severních Čech, a jeho výskyt na průmyslovém Mostecku, považují odborníci za malý zázrak.
"Uvidíme za nějaký čas, jestli šlo o náhodné pozorování a bobr si našel jiný domov, nebo zda se v Bílině usadil," řekl odborník na životní prostředí Petr Formánek. "Každopádně jde o kriticky ohrožený druh. Za jeho zabití hrozí vysoká pokuta," upozornil Formánek. Bobr evropský, který je se svými 30 kilogramy po kapybaře druhým největším hlodavcem na světě, se na Ústecko a Děčínsko dostal z rezervace u německého města Dessau. Jeho první návštěvy v devadesátých letech minulého století končily tragicky.
Jedno zvíře bylo nalezeno ubité v řece Kamenici, další zemřelo v Ploučnici a v roce 1994 zastřelili bobra u Nebočad. Na jižní Moravě je trvalé osídlení bobra evropského prokázáno od roku 1988. V současné době je tam v několika lokalitách dokonce přemnožen. Ve vodních tocích na Mostecku, konkrétně v říčce Srpině, prokazatelně žijí jiní velcí hlodavci - nutrie. Jejich počty jsou vysoké, a dokonce vytlačily i původní ondatry. Zřejmě pocházejí z domácího chovu u Obrnic, odkud jejich předci utekli.
Nebo ropák ?
| [Oni jsou si totiž dost podobní :-)
Poslat nový komentář