Anketa
Dokáže někdo přesvědčivě prokázat, že průvod kráčí Litvínovem,případně dodat další informace?
Na 99 % se jedná o turnerské uniformy.
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
V Šumenském údolí vodní elektrárna
Společnost Synergion představila na posledním jednání mezibořských zastupitelů svůj záměr vybudovat v Šumném údolí přečerpávací vodní elektrárnu. Pokud by se záměr podařilo dotáhnout do konce, město na projektu vydělá milióny korun.
Myšlenkou vybudovat mezi Mezibořím a Litvínovem vodní dílo se společnost Synergion zabývá dva roky. „Během dvou let jsme především zjišťovali, zda je vůbec možné vodní elektrárnu v těchto místech postavit. Stanovisko je takové, že údolí je pro vodní elektrárnu vhodné," uvedl zástupce společnosti Jiří Langer. „Chceme nalézt souhlasné stanovisko s dotčenými obcemi. Meziboří je přitom pro nás nejdůležitější. Vodní elektrárna i naše společnost by měly být pro město přínosem," ujišťoval zastupitele i přítomné občany Jiří Langer.
Přečerpávací vodní elektrárna by měla být složena z dolní a horní nádrže. Horní nádrž by představovalo ploché jezero. Dolní nádrž by měla vzniknout přehrazením Bílého potoka. Dolní nádrž by pak měla rovněž akumulační funkci. „Veškerá technologie bude schována pod zemí. Elektrárna bude vyrábět pouze podpůrnou energii," doplnil výklad Jiří Langer. Zastupitelům pak Jiří Langr vylíčil jen samé klady, které přečerpávací elektrárna bude pro město mít. „Přicházíme s nabídkou spolupráce. Pokud vše půjde tak, jak si představujeme, měla by přečerpávací elektrárna stát nejdřív v roce 2020. Po dobu stavby poskytneme lidem práci.
Desítky pracovních míst vznikne i po dostavbě elektrárny. Po dobu až pětašedesáti let bychom pravidelně přispívali do rozpočtu města procenty z tržeb. Tím by mělo město na rozdíl od podílu ze zisku jistých ročně minimálně sedm miliónů korun," líčil budoucnost Meziboří v růžových barvách Jiří Langer. Sekundárním efektem nové elektrárny by bylo podle Jiřího Langera i zvýšení turistického ruchu. V diskuzi se pak občané města zajímali o způsob výstavby a zatížení, které bude stavba pro Meziboří znamenat. Jiří Langer ale vysvětlil, že podle plánů by nemělo být město stavbou nijak dotčeno a technika i materiál by byl dopravován po nových silnicích mimo město. Na dostavěné hrázi by mohla vzniknout silnice propojující Meziboří s Klíny. Občané se dále zajímali o dopad stavby na krajinu a ekologické aspekty celého projektu. Podle Jiřího Langera se na ekologických studiích zatím pracuje.
***
Soukromá firma přišla se záměrem vybudovat vodní dílo v přírodním parku. Meziboří láká zisk. Klíny jsou zásadně proti.
Mezi Mezibořím a Litvínovem by mohla vzniknout přečerpávací vodní elektrárna. Záměr vybudovat v turisticky vyhledávané lokalitě Šumný důl přečerpávací elektrárnu za 30 miliard korun předložila městu Meziboří a okolním obcím společnost Synergion. Ta momentálně s Mezibořím a obcemi jedná. Podle zástupců firmy by Meziboří z projektu mohlo získat minimálně sedm milionů korun ročně. Klíny, Lom a Český Jiřetín kolem pěti milionů.
„Záměr výstavby vodního díla v této lokalitě je velmi starý, o výstavbě se tady uvažovalo již před padesáti lety. Firma Synergion je nyní v průzkumné části projektu, zjišťujeme, zda je projekt realizovatelný. Jsme v kontaktu se starostou Meziboří i starosty okolních obcí," sdělil včera zástupce společnosti Jiří Langer.
Nevyroste dříve než za deset let
Elektrárna, která by mohla vzniknout nejdřív v roce 2020, by měla sloužit ke skladování elektrické energie prostřednictvím potenciální energie vody. Podle firmy Synergion umožňuje řešit výkyvy spotřeby elektrické energie během dne. „Ráno a v podvečer bývají v odběru elektrické energie z energetické soustavy výkonové spotřební špičky, kdežto v noci je odběr elektrické energie malý," vysvětlil Langer.
Přečerpávací vodní elektrárna by se měla skládat z horní a dolní nádrže. Dolní nádrž by měla vzniknout přehrazením Bílého potoka. Když by se nádrž po dobu stavby nestihla naplnit, firma uvažuje o vodě z Flájské přehrady.
Zastupitelé souhlasí s přečerpávací elektrárnou
Zastupitelé města Meziboří v pondělí 25. května na svém jednání deklarovali společný zájem města a společnosti Synergion Šumný důl, a. s., na realizaci díla Přečerpávací vodní elektrárna Šumný důl. Přestože odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Ústeckého kraje v současné době záměr výstavby PVE vytlačuje z návrhu územního plánu s odvoláním na chráněné lesy a biocentra v dotčeném prostoru, stále trvá zájem společnosti o realizaci z jejího pohledu i pohledu města Meziboří veřejně prospěšné stavby.
Meziboří je pro společnost strategickým partnerem, neboť by mělo poskytnout převážnou část pozemků pro PVE a v budoucnu by ze spolupráce mělo těžit nejvíc ze všech obcí, kterých se budoucí stavba PVE dotýká. Synergion hodlá PVE v lokalitě Šumný důl vybudovat a následně ji provozovat. Elektrárna by měla mít vodní díla horní a dolní nádrže a spádové potrubí, které bude pravděpo - dobně vedeno podzemními štolami. Strojovna, transformátorovna a další součásti elektrotechnického zařízení by měly být také po d zemským povrchem. Součástí stavby jsou objekty provozní a zázemí, servisní a revizní prostory a štoly.
Výrobní výkon zařízení by měl dosáhnout cca 1 200 MW, energeticky využívaný objem vody by měl být cca 6 mil. cm3, horní nádrž by obsahovala 7 mil. m3 vody, dolní 16 mil. m3 vody. Projekt slibuje, že nedojde ke zhoršení kvality života v blízkém okolí PVE. Město se v deklaraci zavazuje podporovat realizaci PVE a společnost se oproti tomu zavazuje při realizaci respektovat zájmy města a poskytnout mu naturální či finanční protiplnění.
Z deklarace mimo jiné vyplý vá, že městu za spolupráci, součinnost a strpění stavby náleží roční odměna minimálně 7 mil. Kč. Dohoda mezi městem a společností končí dnem, kdy bude PVE odstavena z řádného provozu, nebo 31. prosincem 2023, jestliže se Synergionu nepodaří do této doby dosáhnout alespoň územního rozhodnutí o umístění stavby, nebo její podstatné části.
Je to debilita
| [Je to debilita 1. stupně! Popis projektu, zdůvodnění celé stavby,energetické výhody, zaměstnanost, přínos pro blízké obce atd, to by mohla být dostatečná závěrečná práce ve zvláštní škole. Pro trochu normálně uvažujícího člověka, který je trochu obeznámen s místní situací, tento projekt musí být totální selhání zdravého rozumu.Takto prezentovaný projekt by možná uspěl za vlády KSČ! Jděte se vycpat s takovými nápady. Proč vás vyhnali z karlovarského okresu? Byli náročnější na finance než mezibořští? S pozdravem Dohils.
Souhlasím je to
| [Souhlasím je to nerozum.Nemělo by se vedení města zamyslet nad využitím spíše rekultivovaných ploch /týká se všeobecně SV kraje - výstavba fotovoltaiky elektráren a pěstování biomasy?Zase bude zničeno jedno krásné údolí.Stejně budou plochy zavřeny a nebo se tam nebude moc koupat jako jinde,takže o turismu nemůže být ani řeč.U nás v Chomutově vznikne solární elektrárna 11,1 Mw na bývalé skládce a nevyužité ploše železáren.To je řešení !!
rudá záře nad Mezibořím
| [To je snad špatnej vtip. Nejdřív vybrakujeme uhlí, potom chemička, spalovna je v plánu u Chomutova a teď přehradit Šumenské údolí. Zastupitelé města Meziboří jsou zjevně mimo mísu, pro pár zlaťáků souhlasí s devastací tak jedinečné lokality jako je Šumenské údolí.
Poslat nový komentář