Anketa
Dokáže někdo přesvědčivě prokázat, že průvod kráčí Litvínovem,případně dodat další informace?
Na 99 % se jedná o turnerské uniformy.
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
U piva vymýšlejí, jak zvelebit památky
Ve vysněném baru Josefa Pošty si dávají dostaveníčko milovníci historie. Nevedou plané řeči, opravili už několik pomníků, organizují i kuriózní setkání.
Velký patriot litvínovské čtvrti Chudeřín Josef Pošta si vždy přál vlastnit bar ve stylu britských pubů. Přání si nakonec splnil. Nyní ve svém podniku točí pro zákazníky zahraniční piva, rád také organizuje různé akce spojené s Chudeřínem. „Lidé dnes totiž sedí buď u bedny, nebo u počítačů," připomíná Josef Pošta má svém kontě tak má pořádání masopustů, karnevalů a dalších akcí.
Besedami to nekončí
Když opadl zájem o venkovní události, zaměřil se Václav Pošta na akce barové. Besedy v jeho podniku se věnují zejména historii, a to nejen samotné čtvrti Chudeřín, ale také města Litvínova a okolí.
„Začínali jsme tím, že když někdo přijel, tak jsme se s několika lidmi sešli u mě a besedovali jsme. Potom se to rozšířilo na různé přednášky, třeba o víně. Ženské si povídaly o receptech, něco doma připravily a přinesly ochutnat. Stále více jsme se ale věnovali historii. Začali se zde scházet nadšenci pro tento obor a historici. Velkou zásluhu na tom všem má litvínovský kronikář Václav Novotný," říká Pošta.
Sám byl i u obnovy některých památek v Chudeříně. „Povedlo se nám v roce 2008 obnovit populární Bílý sloup. Za dva roky se opravil pomník Chudeříňanům padlým v prusko-rakouských válkách a loni se nám povedlo osadit deskou se jmény padlých pomník I. světové války," vyjmenovává události posledních let spojené s historií.
Na podzim loňského roku přišla další akce, která vzbudila nejen mezi místními obrovský zájem. Poprvé se konala soutěž ve vaření guláše Chudeřínský kotlík, další ročník se uskuteční letos v září. Zájemci se ale už na jaře budou moci utkat v Polévkové olympiádě, která proběhne 11. května.
Loni před Jezerním během, který pořádalo občanské sdružení Ze severu, dal Josef Pošta dohromady několik lidí a uspořádali akci Během Chudeřínem. Vytvořila se dvoučlenná družstva, která měla za úkol obejít pouze chudeřínské hospody. „To bylo zajímavé tím, že řada účastníků neměla ani ponětí, kde začínána končí Chudeřín," vzpomíná Pošta a vysvětluje, že demarkační čára prochází přesně středem hlavní ulice v této čtvrti. Na jedné straně je ještě město Litvínov a na druhé už jeho dnešní čtvrť, kdysi samostatná obec. Akci si prý zopakují i letos.
„Historií sé samozřejmě zabýváme nadále. Kluci teď chystají sérii srovnávacích fotografií, kdy jedna ukazuje Litvínov za stara a druhá současnost," doplňuje patriot. Společně s kronikářem pak připravují multimediální panel se zajímavými místy ve městě.
Bratranec se háčku nevzdal
Josef Pošta také založil v Litvínově Společnost přátel USA, známější pod zkratkou SPUSA. Důvod byl prostý, část jeho rodiny za velkou louží žije.
Poštův strýc se navíc jako americký voják v roce 1945 podílel na osvobozování Československa a svou evropskou válečnou anabázi zakončil v Sušici. „Z jeho návštěvy v roce 1995, kdy bylo 50. výročí ukončení války, tady mám ještě fotku z novin, kde je s tehdejší ministryní zahraničí Albrightovou," ukazuje Pošta obrázek.
Do Čech za ním často jezdil americký bratranec Johny, rovněž nadšený historik, který si potrpěl na používání českého háčku ve svém příjmení. Ač rodilý Američan, podepisoval se jako John W. Pošta.
Třídní schůzka pro seniory
Kromě organizování historických besed či karnevalů se Josefu Poštovi podařilo připravit i několik kuriózních akcí. Každoroční srazy bývalých spolužáků se mu zdály už trochu fádní, a tak se rozhodl, že uspořádá po desetiletích třídní schůzku. „Loni přijeli ještě žijící rodiče mých spolužáků, vlastně už devadesátníci, protože my jsme všichni ročník narození 1947. Bylo to úžasné, protože ti lidé už se vlastně nikdy nepotkají a oni tady poseděli a nádherně se mezi sebou pobavili," vzpomíná Pošta.
Dnes šestašedesátiletý Josef Pošta ale není jen nadšeným organizátorem a příznivcem litvínovské historie. Už v mládí mu,totiž učaroval hokej. S kamarády, kteří se později stali známými hokejisty, hrával takzvaný bendy. Jako kluk s nimi chodil hrát například i Ivan Hlinka.
Chudeřínský patriot dodnes nechybí na žádném domácím extraligovém zápase. První zápas viděl, když hrál Litvínov proti Brnu před třiapadesáti léty. „Návštěvníci baru ze začátku trochu frflali, ale časem si zvykli. „Když je v Litvínově hokej, tak je prostě zavřeno, to se nedá nic dělat," vysvětluje důvody nespokojenosti některých návštěvníků.
V únoru 2011 dokonce jako dlouholetý fanoušek litvínovského hokeje dostal dres a zazvonil na zvon vítězství po vítězném zápase s Plzní (4:2).
I proto mají v Poštově baru sportovci dveře dokořán otevřené. Besedovali tu například házenkář Ladislav Jarý, sportovní gymnastka Dagmar Sedláčková či fenomenální běžecký veterán. Ivo Řezáč.
Poslat nový komentář