Anketa
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
K prolomení limitů těžby není důvod, nedojde k němu
K prolomení limitů těžby není důvod, nedojde k němu, říká Ministerstvo životního prostředí
Most, Praha - Volání po prolomení limitů těžby kvůli teplárenství považuje Ministerstvo životního prostředí za nelogické. Jejich prolomení totiž teplárenství nijak pomoci nemůže, uvedl ve své zprávě médiím Jakub Kašpar, mluvčí ministerstva.
Ministerstvo životního prostředí má podle Kašpara několik zásadních věcných výhrad k oponentní zprávě k Závěrečné zprávě Nezávislé energetické komise (NEK), předložené vedoucím oponentního týmu Pavlem Stehlíkem premiéru Mirku Topolánkovi.
Podle slov Pavla Stehlíka odvedla NEK úctyhodnou analytickou práci a nestihla kvalitně dokončit syntetickou část práce. „Pokud vím, pan Stehlík a jeho tým měli za úkol připravit oponentní posudek, nikoli nová doporučení. Jeho prohlášení v médiích vnímám spíše jako spíše politická než odborná," říká ministr životního prostředí Martin Bursík.
NEK se podle Ministerstva životního prostředí zabývala například otázkou využití uhlí za limity těžby s jasným závěrem limity zachovat. "Kromě likvidace obcí, ležících za těmito limity, by spálení oněch Pavlem Stehlíkem doporučovaných 407 milionů tun uhlí v lokalitě dolů ČSA a Bílina znamenalo vypuštění cca 685 milionů tun skleníkového CO2, což je téměř osminásobek veškerých současných ročních emisí skleníkových plynů z české energetiky," vypočítal mluvčí Kašpar.
Návrh na prolomení limitů kvůli potřebám teplárenství je prý krajně nelogický. K výrobě tepla se dnes využívá pouze 14 % tuzemské těžby uhlí. Stát navíc nemůže nijak bránit soukromým investorům ve spalování uhlí v elektrárnách a jeho exportu ve vyrobené elektřině nebo exportu samotného uhlí za hranice.
Společnost Mostecká uhelná, provozovatel velkolomu ČSA, již opakovaně prohlásila, že plánuje výstavbu vlastní uhelné elektrárny. "Prolomení limitů by tedy jistě bylo významným profitem pro majitele dolů, ale českému teplárenství by nepřineslo nic," uvedl Jaku Kašpar.
„Slyšíme de facto výzvy k bourání vesnic a měst a vypouštění dalších milionů tun skleníkových emisí do atmosféry. Přitom nevyužíváme ani snadno dostupný a levný zdroj, který máme v úsporách a efektivitě. Orientovat investice musíme tímto směrem. Debaty o prolomení limitů těžby jsou zcela mimo realitu," říká Martin Bursík.
Poslat nový komentář