Anketa
Pětaosmdesátimetrový větrník mezi Klíny a Mníškem se otevřel zvědavcům. Návštěvníci měli výjimečnou možnost poznat funkce větrné elektrárny skrývající se přímo v jádru stožáru.Větrná elektrárna, která je již v provozu třináct a půl tisíce hodin, ročně vyrobí pět milionů kW.
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
V Lomu zachraňují starý mlýn
Lom - Za zdmi starého domu nad náměstím Republiky v Lomu je schovaná technická památka. Z ulice by málokdo poznal, že jde o starý vodní mlýn. Možná už brzy bude znovu slyšet klapot soustrojí a hlučné tření mlýnských kamenů. Občanské sdružení Lomský mlýn chce mlýn zachránit a vybudovat v něm malé technické muzeum.
Mlýn s horním náhonem vloni koupil Jaroslav Werner. Původně patřil jeho rodině. Před majitelovým strýcem dům vlastnila Němka. Mlýn měla na svoji dobu propracovaný natolik, že když bylo málo vody, tak vše poháněl elektromotor. „Motor jsem našel a nechal jsem ho repasovat, nyní čekám až mi ho přijdou zapojit," říká Werner.
V praxi to bude vypadat tak, že i když už nejsou v potoce za domem stavidla a voda mlýnské kolo už tedy nemůže dlouhodobě pohánět, vše bude přece jen fungovat. „Vodu půjde použít, ale jen v malém množství na ukázkové roztočení kola," dodává novodobý „mlynář". Nyní se probírá starými věcmi, které v objektu zůstaly po původních majitelích.
„Všechno třídím. Na stranu dávám věci, které k mlýnu patří," popisuje záchranu zařízení. Pátráním se dostal až k informacím o původních majitelích do roku 1855. Po Němce, která mlýn provozovala ještě během druhé světové války, se zachovaly i obchodní záznamy.
V objektu je dnes k vidění část původního mlýnského kola, mlecí mechanismus, který se rozprostírá do čtyř pater, a mlýnské kameny.
Kdy se mlýnské kolo opět roztočí, nelze podle majitele dneska přesně určit.
„Všechno je to o penězích. Když budou peníze, půjde rekonstrukce rychle," uvádí nadšenec, který je zaměstnán na stanici technické kontroly. „Takže taky tak trochu u strojů," usmívá se.
Na rekonstrukci mlýnu se jím založené občanské sdružení pokusí sehnat peníze z dotací z evropských fondů.
„Podmínkou je, že objekt musí být zaměřen také na agroturistiku," vysvětluje. Proto pod střechou v obytné části plánuje pokoje pro hosty.
V objektu nebude jen mlýnská expozice. Historie dýchá z každé místnosti. V jedné části se zachovala i truhlářská dílna. Staré nástroje, ponky a nedokončený nábytek tak budou součástí malé expozice truhlářství.
V budoucnu by majitel chtěl v domě vybudovat i turistické centrum, občerstvení nebo malou kavárnu.
Do občanského sdružení se na posledním jednání zastupitelů připojilo i město Lom.
„Objekt si zaslouží naši pozornost. Chceme hledat možnosti jak historický objekt zachovat," uvedl starosta Lomu Josef Nétek. „Na území Lomu není mnoho architektonických památek," připomněl na jednání místostarosta Vratislav Krupka.
U převodníků převádějící sílu vody.
Poslat nový komentář