Anketa
V Sokolské ulici v Oseku v parku u objektu bývalé Jepy stojí korintský sloup, který pochází patrně z počátku 18. století a je zapsaný na seznamu památek. Vzhledem ke ztrátě sochy Panny Marie je v současnosti sloup pouze smutným torzem. Pro rekonstrukci barokní památky je nezbytné pro vést kopii plastiky podle dochované dobové fotografie.
Obracíme se proto s prosbou o pomoc nejen na sběratele starých fotografií Oseka, ale i na ostatní občany, zda nemají dobové fotografie sloupu, které by nám mohly pomoci při jeho restaurování.
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 49 týdnů zpět - Sprava
5 let 14 týdnů zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 27 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 27 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 28 týdnů zpět
Informace
Křest pramene v Litvínově
Dnes 1.10.2014 proběhlo za přítomnosti iniciátorů projektu Přátel historie Litvínova, sponzora zástupců města lesů ČR a občanů města, slavnostní otevření pramene.
LÁZEŇSTVÍ V LITVÍNOVĚ: STUDNIČNÍ VRCH
V minulosti se na území katastru Horního Litvínova nacházely prameny mineralizované vody, které se používaly k lázeňským účelům. V Horním Litvínově byly zřízeny lázně radioaktivní, železité a sirnaté, které zde fungovaly s přestávkami v letech 1823 -1947. Dodnes jsou stopy lázeňství ve městě patrné - dnešní Ruská ulice se od roku 1872 jmenovala Lázeňská (Badegasse) a odtud i název Lázeňský vrch. Tzv. „malé lázně" byly zřízeny v dnes již neexistujícím domě čp. 140. Majitel domu Josef Kempe v roce 1823 objevil na své zahradě železitou vodu, kterou zachytával a shromažďoval v dřevěné přístavbě u domu, kam instaloval koupací vany. V roce 1835 nechal Josef Jenak upravit terén kolem domu a postupně instaloval 6 kamenných van. Řada revmatických pacientů se vyléčila, avšak lázně nebyly příliš známé a jejich provoz byl na hranici rentability, proto se další majitelé snažili lázně zatraktivnit. Roku 1867 nechal František Chlouba prozkoumat léčivou účinnost pramenů u MUDr. Sterna. V této době lázně navštěvovali i cizinci, kteří se osvěžovali koupelemi a kochali se krásou lesnaté krajiny Krušných hor. V roce 1877 získali lázně manželé Walterovi, kteří přistavěli další patro budovy.
V letech 1914 -1921 byl provoz lázní zastaven, v roce 1924 prameny vyschly a podnik byl zavřen. O rok později se nový majitel Gustav Guttwald pokoušel najít pomoci vrtů nový pramen. To se mu podařilo v roce 1928 a lázně znovu otevřel. V lázních byl roku 1930 otevřen celoroční provoz a lázně prošly dalšími úpravami - byly vybaveny elektrickým osvětlením, ústředním topením, terasami a několika cizineckými pokoji. V této době byla u vody zjištěna silná radioaktivita. V lázních se léčilo především pohybové ústroji - dna, revmatismus, ischias, neuralgie, ochrnuti, doléčeni zlomenin apod. Po skončeni 2. světové války byly lázně převzaty do národní správy a již v roce 1947 byly definitivně uzavřeny pro značně zchátralé vybavení.
V 50.letech 20. století proběhly marné snahy o obnovení lázni. Dům byl po ukončení lázeňské činnosti adaptován k bydlení (1956) a v roce 1985 byl do základů zlikvidován. Na podnět Spolku přátel historie Litvínovská město Litvínov v roce 2014 zrealizovalo adaptaci odpočinkového turistického místa pod Studničním vrchem. Na tuto akci navazuje obnovení turistické stezky k Czedikovu glorietu a vojenské pozorovatelně - tyto práce realizují Lesy ČR, s.p. Hydrogeologický posudek z 01/2014 potvrdil, že voda je silně železitá, obsahuje mangan, obsahy síry ve vodě jsou proměnlivé a je radioaktivní.
Podobných pramenů je na úpatí Krušných hor celá řada a v některých případech mohou sloužit jako zdroj mineralizované vody.
UPOZORNĚNI Zdroj a kvalita vody není z hygienického hlediska dle zákona č. 258/2000 sb. o ochraně veřejného zdraví ověřena není sledována.
Pozn.: dobové letáky a fotografie pochází z archivu Oblastního muzea v Mostě, děkujeme.
Poslat nový komentář