Anketa
Směrem západním, od hradu Osek, můžete narazit na toto torzo pomníčku. Víte o něm? Tušíte komu byl věnován? Pokud ano, dejte sím vědět zde: foto: P.Aulický (2009).
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
Vznikla Velká kronika o hnědém uhlí
Dobývání hnědého uhlí pod Krušnými horami od Chebu až po Ústí nad Labem mapuje nová ojedinělá kniha, Velká kronika o hnědém uhlí. Včera ji její autoři představili na hradě Hněvíně.
Pod knihou jsou podepsáni Václav Valášek a spoluautor Lubomír Chytka, umělecké provedení je dílem Václava Bodrova a uměleckého knihaře Jana Bohuslava Soboty.
Publikace vznikala v letech 2007 až 2008. „Zahrnuje podrobně údaje o těžbě hnědého uhlí v českých zemích, především v Podkrušnohoří, v období od roku 1860 do roku 2005," říká ke knize Václav Valášek. K hornictví má více než blízko. Pracoval na prognózách rozvoje těžby, podílel se jako hlavní inženýr na projektování lomu Vršany, zaměstnán byl i ve Výzkumném ústavu pro hnědé uhlí v Mostě. Kronika se zabývá i budoucností dobývání uhlí, kdy v několika variantách nastiňuje možnou situaci při prolomení, či neprolomení limitů těžby.
Podle autorů spočívá unikátnost knihy v ucelení informací, které byly dosud vydávány v jednotlivých publikacích věnovaných různým těžebním revírům či společnostem.
„Byla pro mne čest vázat takovou knihu, která je ukázkou české typografie," chválí publikaci J. B. Sobota, jehož práce jsou zastoupeny v desítkách sbírek na celém světě, a lze je nalézt i u papeže nebo britské královny.
Kniha vyšla ve třech variantách, kromě běžného vydání je 200 výtisků také v kožené vazbě a dva neprodejné exempláře ve větším formátu mají uměleckou vazbu. Jeden bude součástí stálé expozice ve výzkumném ústavu, druhý byl vytvořen pro soukromého sběratele.
O jedné zbytečné knize..
| [Nejsem žádným velkým milcem hornictví ani industriality, to se přiznám bez mučení. Nicméně, když se zajímám o historii regionu, patří k ní dneska už i hornictví.
Kvalitních knih o hornictví našeho kraje není mnoho, či spíše jedna. Já tedy narazil jen na jedinou-Černé zlato.
Byl jsem tedy zvědav na knihu z článku.Obsah nic nového nepřináší,nějaké historicko-chronologické zmapování těžby, tam fakt nehledejte.
Kniha mi přijde navíc nekvalitní polygraficky i výtvarně.
Takže na opravdu kvalitní knihu o historii těžby našeho kraje si budeme muset počkat, nebo si ji napsat sami. Knihu měli i dva kolegové a názory na ní mají defakto podobné.
Poslat nový komentář