Anketa
Litvínovsko v číslech
Poslední komentáře
- Řekl bych, že to je
1 rok 38 týdnů zpět - Sprava
5 let 3 týdny zpět - Ještě postřech, který mi
5 let 16 týdnů zpět - O tomto, že ženy zastřelených
5 let 16 týdnů zpět - Kdo strilel
5 let 17 týdnů zpět
Informace
Z lágru se stalo příjemné bydlení
Jedna z prvních akcí na severu Čech hrazených z ekologických patnácti miliard korun je dokončena. Zrekonstruované prostory mezi domy v ulici Ruských zajatců v Louce u Litvínova obyvatelům slavnostně předala starostka obce Milana Štveráčková.
Revitalizace prostor ulice Ruských zajatců a jejich funkčního využití vyšlo na devatenáct a půl milionu korun, z toho dotace z ministerstva financí činila 18 817 792 Kč. Tehdejší Mostecká uhelná společnost přispěla na akci dvě stě osmdesáti pěti tisíci korunami. Z obecní kasy šlo na téměř dvacetimiliónovou investici pouze necelých čtyři sta tisíc korun. Lokalita Ruských zajatců v Louce u Litvínova vznikla původně jako zajatecký tábor pro válečné zajatce, kteří pracovali na dole Pluto I.
Po válce a po odsunu německého obyvatelstva byl velký nedostatek pracovních sil, a proto byly tyto budovy přestavěny na byty a tvořily hornickou kolonii při dole Pluto I. „Já a mnozí pamětníci se mnou pamatují doby, kdy se na otázku, Kde bydlíš? běžně odpovídalo „na lágru". Dnes se vžil spíš český název Tábor. Oba tyto názvy mně vždy ale připadaly, že vystihují trochu neutěšenost prostředí. Pamatuji, jak mě překvapilo, že dvory nemají veřejné osvětlení, jak je na jaře všude bláto, v létě se práší a příjezdová silnice připomínala spíš tankodrom než silnici pro auta.
Již v roce 2000 jsem měla představu tuto lokalitu změnit a udělat z ní pěkné místo pro život," uvedla starostka obce Milana Štveráčková. Cesta k rekonstrukci Ruských zajatců byla ale složitá. Nejprve musela obec vykoupit pozemky v celé lokalitě a nechat vypracovat projektovou dokumentaci. „Když v roce 2002 schválila vláda program na pomoc tomuto regionu, který byl postižený těžbou, rozhodli jsme se do této dotace jít. Bylo to dost složité, protože žádostí bylo více než peněz. Žádost nám schválila meziresortní komice již v dubnu 2006. Stavět se začalo až v březnu 2008, tedy po dvou letech," líčí historii akce starostka.
Po dokončení investice se ale celá lokalita od základu změnila. Došlo k odvodnění terénu, aby se spodní dvůr netopil v blátě, vybudovaly se pochozí a pojezdové chodníky, parkovací místa pro automobily, lavičky, odpadkové koše a sušáky na prádlo. „Také jsme získali novou příjezdovou komunikaci s chodníkem. Oba dvory spojuje multifunkční hřiště, na které v několika letech poskytla finanční dar tehdejší Mostecká uhelná společnost," doplnila Milana Štveráčková.
Poslat nový komentář